Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü

EngelsizDYS Projesi eTR Özel Ödülünü Kazandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm teşkilatlarında 52 bin kurumda 144 bin kullanıcı tarafından kullanılmakta olan Doküman Yönetim Sistemi (DYS)’ nin görme engelliler tarafından kullanılabilmesi için Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca geliştirilen EngelsizDYS Projesi TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 14. eTr yarışmasında özel ödüle layık görülmüştür.
EngelsizDYS Projesi eTR Özel Ödülünü Kazandı

10.05.2017 tarihinde TBMM’de yapılan törende ödülü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür TÜRK almıştır.

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından 2003 yılından beri düzenlenen eTR Ödülleri, Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümünü hızlandırmak amacıyla her yıl kamu alanında fark yaratan projelere verilmektedir.

EngelsizDYS Projesi nedir?

EngelsizDYS projesi ile “DYS’yi erişilebilir hale getirmek, görme engelli Bakanlık personelinin DYS’nin tüm fonksiyonları kolayca kullanmasını sağlamak” hedeflenmiştir. Bu proje hedef kitlenin hem iş hem de genel hayatını etkilemekte ve dönüştürmektedir.

Yaklaşık bir yıl süren proje kapsamında DYS’nin tüm ana ve alt ekranları, bu ekranlarda yer alan 2.000’ den fazla bileşen gözden geçirilmiştir. DYS’de yapılması gereken senaryolar derlenmiş ve bu senaryolarda yapılması gereken 700’den fazla eylem tespit edilmiştir. Bu eylemlerin yerine getirilmesinde görme engellilerin erişimini engellediği tespit edilen 900’den fazla problem güncellemeler yapılarak giderilmiştir. DYS’nin kullanımını kolaylaştıran 600 civarında klavye kısayol tuş kombinasyonu tanımlanmıştır. Gelinen noktada görme engelli personel açısından DYS uygulaması erişilebilir duruma getirilmiştir. Programın tüm özellikleri, ekran okuyucu programlar aracılığıyla kullanılabilmektedir.

12-05-201712-05-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü Zemin Kat A/B Blok 06650 Kızılay/ ANKARA - 0 312 413 11 82

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.